Moje piękne okolice - Sokołowsko i Góry Suche

Sokołowsko, zwane Śląskim Davos,  piękniejszą miejscowością z pewnością by było, gdyby nie pewne zaniedbania i likwidowanie uzdrowisk. A piękne to miejsce, otoczone górami, z powietrzem niespotykanym nigdzie, które leczy choroby gruźlicze. Do tego mnóstwo zabytków, przepiękne widoki i stare ruiny.

suche.jpg

(fot. na tle pięknych kwiatów przy bardzo stromym podejściu)

Sokołowsko na szczęście powoli zaczyna się odradzać. Mam nadzieję, że już wkrótce odzyska dawny blask i znów będzie cieszyć oko, dając pracę mieszkańcom i napędzając turystów. A jest tu co robić, jeśli oczywiście ma się ochotę dużo chodzić, spacerować i podziwiać.

widok.jpg

(fot. widoki w Górach Suchych są niesamowite)

W Sokołowsku można oddychać pełną piersią, można też zwiedzić kościół i cerkiew, podziwiać budynki sanatoryjne i przede wszystkim pochodzić po utworzonym w 1998 roku Parku Krajobrazowym Sudety Wałbrzyskie.

suche1.jpg

Ponieważ w  poprzedniej wycieczce po Sokołowsku i okolicach  celem był Stożek, tym razem wybraliśmy się na takie szczyty jak Włostowa (903 m npm), Kostrzyna (906 m npm) i Suchawa (928 m npm) - na którą jak się okazało jednak nie weszliśmy, mijając ruiny Zamku Radosno (776 m npm)  i wracając powoli (a może szybciej, bo zapowiadali na ten dzień deszcz) do Sokołowska. Tam chwila spaceru i powrót do domu. Podczas wycieczki nakręciłam nieco materiału, który być może kiedyś udostępnie, na razie jednak pozostanę przy zdjęciach. Muszę przyznać, że okolice Wałbrzycha są jedynymi z piękniejszych w Polsce… a ten kto nie widział, może nie tyle co żałuje, ale czym prędzej przyjeżdza i odwiedzi to niezwykłe miejsce. Zapraszam do Sokołowska i na trasy turystyczne po górach Suchych - jest co podziwiać.

Komentarze (3) do wpisu: “Moje piękne okolice - Sokołowsko i Góry Suche”

 1. LeszekNo Gravatar:

  Właśnie planowałem wyprawę, tym razem padło na te góry o których nawet nie wiedziałem że istnieją. Dotąd myślałem że to są już kamienne. I jak na życzenie, bardzo fajny opis. Jeszcze bardziej chce mi się teraz tam wybrać. To już pewne że zaliczę dwa stożki oraz bukowca. Patrzylem sie pare tygodni temu na nie z waligóry (szczyt należący do korony polski). Fajnie jest pozwiedzać również i te niższe górki, pagórki i wzniesienia. Pozdrawiam. I do zobaczenia na szlaku.

 2. MarcinNo Gravatar:

  Kurde, w końcu będę musiał się wybrac do Sokołowska i w okolice żeby porobic jakieś zdjęcia! Świetne miejsca, dziękuję za opis :)

 3. JacekNo Gravatar:

  Góry warte zwiedzenia. Dzisiaj zaliczyłem pętlę Sokołowsko - Bukowiec-Andrzejówka-Waligóra-Suchawa-Kostrzyna-Włostowa-Radosno-Sokołowsko.
  WARTO było, góry piękne ale trudne.
  Kiedyś wrócę na Stożki i R.Spićaka.
  Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz